Named to Canadian Alpine Ski Team (CAST) Kelby Halbert (TSC)

Named to Canadian Alpine Ski Team (CAST) Prospect Team Phil Brown (Craigleith), Madison Irwin (Craigleith)

Selected to World Junior Championships Team for Canada: Phil Brown (Craigleith), Madison Irwin (Craigleith)

2nd Overall Nor AM Cup DH Standings, Kelby Halbert, CAST/TSC

First World Cup start – Wengen, SUI January 14th – Kelby Halbert, CAST/TSC

Men’s Canadian DH Champion, Kelby Halbert, CAST/TSC

Men’s Canadian DH Runner up, Tyler Nella, CAST/Georgian Peaks

Men’s Canadian DH Junior bronze medalist, Phil Brown, CAST Prospect/Craigleith

Men’s Canadian SG Junior silver medalist, Phil Brown, CAST Prospect/Craigleith

Men’s Canadian SG Junior bronze medalist, Andrew Solomon, Alpine Ski Club

Men’s Canadian SC Junior bronze medalist, Morgan Megarry, OST/Craigleith

Men’s Canadian GS Junior Champion, Phil Brown, CAST Prospect/Craigleith

Men’s Canadian SL Junior bronze medalist, Brandon Sutton, Toronto Ski Club

Women’s Canadian DH Junior bronze medalist, Devon Clarke, OST/Craigleith

Women’s Canadian SC Runner up, Madison Irwin, CAST Prospect/Craigleith

Women’s Canadian SC Junior Champion, Madison Irwin, CAST Prospect/Craigleith

Women’s Canadian SC Junior bronze medalist, Julia Roth, OST/Devil’s Glen

Women’s Canadian SG Junior runner up, Madison Irwin, CAST Prospect/Craigleith

Women’s Canadian SG Junior bronze medalist, Julia Roth, OST/Devil’s Glen

Women’s Canadian GS Junior runner up, Julia Roth, OST/Devil’s Glen

Women’s Canadian SL runner up, Erin Mielzynski, CAST/GPeaks

Women’s Canadian SL Junior bronze medalist, Natalie Knowles, OST/Osler

GMC Cup Series Overall bronze medalist, Julia Roth OST/Devil’s Glen with 275 points.

Gold medalist, Eastern Cup Waterville NH Slalom, Randa Teschner OST/NCD
Gold medalist, Miele Camp Fortune Slalom, February 26th, Randa Teschner OST/NCD
Gold medalist, Miele Ontario FIS Championships, Slalom, Randa Teschner OST/NCD
Gold medalist, Miele Devil’s Glen Slalom, March 11th, Julia Roth, OST/Devil’s Glen
Gold medalist, GMC Cup Georgian Peaks GS, March 8th, Julia Roth, OST/Devil’s Glen
Gold medalist, GMC Cup Camp Fortune, Slalom, March 5th, Julia Roth, OST/Devil’s Glen
Gold medalist, Miele Ontario FIS Championships Georgian Peaks GS, Sam Bisnaire, OST/GPeaks
Gold medallist, GMC Cup race Ste. Anne GS, January 27th, Candace Crawford, OST/GPeaks (J1 racer!!!)
Gold medalists, GMC Cup race Georgian Peaks GS, March 8th, Andrew Solomon, OST/Alpine
Gold medalist, Ste. Anne DH, February 3rd, Andrew Solomon, OST/Alpine
Gold medalist, Miele Devil’s Glen SL, March 11th, Morgan Megarry, OST/Craigleith
Gold medalist, Miele Ontario FIS Championships, January 23rd, Morgan Megarry, OST/Craigleith

Miele Ontario FIS Championships overalls, John Kellock OST/GPeaks and Randa Teschner OST/NCD

Canada Winter Games runner up – Team Ontario with 110 points following Quebec with 137 points.

US Junior Nationals overall champion – Devon Clarke, OST/Craigleith

Seven medals at Canada Winter Games; Mary Beth Hemphill (OST/Osler) gold GS, Devon Clarke(OST/Craigleith) silver GS, Kyle Farrow (OST/Craigleith) gold GS, Candace Crawford (OST/GPeaks) bronze SL,Kyle Farrow silver SL, Pat McConville (OST/DGlen) bronze SL, Meg Currie (Escarpment Team/Osler) silver Super combined.

Selected to attend the Canadian Alpine Ski Team Prospect training camp (April 2011) from the Ontario Ski TeamAndrew Solomon (Alpine), Morgan Megarry (Craigleith), Julia Roth (Devil’s Glen), Natalie Knowles (Osler).

Winner of the K2 Provincial Cup at the President’s Choice K2 Canadian Championships, Team Ontario

Canadian women’s K2 Overall Champion, Lizzie Currie, Osler Bluff

K2 Provincials overall champions – Lizzie Currie, Osler Bluff & Greg Kofman, Craigleith

K1 Provincials overall champions – Olivia Petrick-Bradley, PASC & Kuba Sudomericky, Devil’s Glen

CanAm K1 Tremblant races podium results – Olivia Petrick-Bradley bronze GS and bronze SL, Ali Nullimeyergold SL, Henry Luel bronze GS.

Whistler Cup K2 Overall women’s winner, Roni Remme, National Ski Academy (gold in SL and silver in SG)

Whistler Cup Nations Cup Champions Team Canada (3 of the 6 members of Team Canada #1 were from Ontario including Roni Remme, Liz Currie, Greg Kofman)