U16 Eastern Finals Team Ontario Announced

(March 21st, 2019) — Congratulations to the following U16 OCUP athletes selected to represent Ontario March 28th-31st in the U16 Eastern Finals at Calabogie Resort, ON. The Team will be jointly led by Craigleith Coach Mike Byrne and Georgian Peaks Coach Andy Holba.

WOMEN

  1. BYERS, Abbygail – Devil’s Glen
  2. CROSSAN, Hillary – Alpine
  3. DANBY, Ella – Alpine
  4. DENOMME, Abigail –  National Ski Academy
  5. EASTWOOD, Gabby –  Georgian Peaks – will not attend
  6. FINORO, Nikki  – National Ski Academy
  7. FRY, Kathryn – Devil’s Glen
  8. GRAHAM, Sarah –  Georgian Peaks
  9. GILDAY, Ellen – Devil’s Glen
  10. HARVEY, Marisol –  Osler Bluff
  11. HAMILTON, Gillian – Camp Fortune
  12. HILLIER, Kyra – Osler Bluff
  13. JENKINS, Melanie –  Georgian Peaks
  14. KISS, Cadence – Alpine
  15. MACDONALD, Georgia –  Osler Bluff
  16. MACGREGOR, Frances – Norwesters/LSDA
  17. MULCAHY, Pippa –  Craigleith
  18. NOAKES, Alexis – Georgian Peaks
  19. PODIVINSKY, Olivia – Georgian Peaks
  20. SEWELL, Lily – National Ski Academy
  21. SELLERY, Kate – Craigleith
  22. STEWART, Natalie –  Craigleith
  23. TAYLOR, Esmee – Craigleith
  24. THOMPSON, Kylie –  Craigleith
  25. ZEMLA, Zoe – Georgian Peaks

MEN

  1. BAMBROUGH, David – Osler Bluff
  2. BRACKETT, John – Craigleith
  3. BURNES, Christopher – Craigleith – will not attend
  4. DONNELLY, Brian – Craigleith
  5. DAVIDSON, Jacob –  Georgian Peaks
  6. DOMAN, Robert  – Osler Bluff
  7. GATCLIFFE, James  – Georgian Peaks
  8. HAYWARD, Thomas –  Craigleith
  9. JAQUES, Andrew – Osler Bluff
  10. JOHNSTON, Sage –  Craigleith
  11. KISS, Tanner – Alpine
  12. KELLER, Maximus –  Craigleith
  13. KRESS, Colin  – Georgian Peaks
  14. MCKINLAY, Jb  –  Alpine
  15. MURPHY, Max  – Craigleith
  16. NELLA, Aidan – Georgian Peaks
  17. PILLA, Nicholas – Craigleith
  18. REID, Ellis –  Craigleith
  19. RODRIGUES, Andrew Devil’s Glen
  20. SILLS SCHVARCZ, Jamie Mansfield
  21. STRYJNIK, Tristan Craigleith
  22. TURNBULL, Ryan Craigleith
  23. VILLENEUVE, Kaiden –  Camp Fortune
  24. VLAAD, Liam  – Alpine
  25. WEINGUST, Ben – Craigleith

COACHES:
Mike Byrne – Craigleith – LEAD
Andy Holba – Georgian Peaks – LEAD
Rob Crossan – Alpine
Brent Gazarek –  Craigleith
Doug Terry – Devils Glen
Kate Van Buren – Camp Fortune
Heather Metzger –  Georgian Peaks
Jurg Gfeller – National Ski Academy
Chris Wall – Osler Bluff

Visit the Race Notice here and the Event Press Release here>

For more information: 
Robyn Skinner
AOA Competition Director
rskinner@alpineontario.ca
705-444-5111 x 128